MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 10739280
nr 1073 9280
Yngve Ekström
(1913-1988), Sverige
Fåtölj, Yngve Ekström (1913-1988), Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännmärkt Swedese, + pall
Kondition: slitage, skador
Yngve Ekström, född 1913, död 1988, svensk möbelformgivare från Småland.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
3.600 kr
måndag 5 december 2016
kl 18:00:02
3.400 kr
2.600 kr
2.800 kr (Budbetjänt)
3.000 kr
3.200 kr (Budbetjänt)
Yngve Ekström
Läs mer om Yngve Ekström